W ostatnich dniach starego roku Ministerstwo Sprawiedliwości zdecydowało się oficjalnie poinformować o swoich planach dotyczących przesunięcia wejścia w życie o kolejne 4 miesiące przepisów dotyczących możliwości powołania nowej formy prowadzenia działalności gospodarczej w postaci prostej spółki akcyjnej. PSA została łącznie już przełożona o blisko półtora roku – pierwotnie miała wejść z początkiem marca 2020 r.

Aktualne przesunięcie terminu wejścia w życie przepisów nowelizacji KSH wprowadzającą nowy rodzaj spółki spowodowane jest pracami na nową platformą eKRS, przez który to portal będzie można rejestrować m.in. ten nowy rodzaj spółek prawa handlowego czy  również spółkę z o.o.

Pomimo tego, że Ministerstwo Sprawiedliwości przesunęło wejście w życie PSA na 1 lipca 2021 r., to z wypowiedzieli osób odpowiedzialnych w resorcie za wprowadzane zmiany w prawie, w tym również Pani Anny Dalkowskiej, wiceminister sprawiedliwości – która jest odpowiedzialna za ten projekt, wynika iż nie ma jeszcze de facto harmonogramu wdrażania nowego systemu elektronicznego eKRS. Warto zwrócić w tym miejscu uwagę, na to że przy budowie nowego elektronicznego systemu Krajowego Rejestru Sądowego resort sprawiedliwości na przekór swoich wcześniejszych zapowiedzi i deklaracji zdecydował się na nie zastosowanie technologii blockchain, a także nie bierze jej pod uwagę w zakresie zastosowania jej w przyszłości. Natomiast technologia ta miała być ona wykorzystywana przy rejestracji PSA ze względu na swoje możliwości techniczne.