fbpx

Ustawą z dnia 28 listopada 2020 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne oraz niektórych innych ustaw wprowadzono kilka korzystnych zmian w opodatkowaniu ryczałtem ewidencjonowanym. Weszły one w życie z dniem 1 stycznia 2021 roku, co oznacza, że dotyczą już rozliczeń za 2020 rok. Poniżej przedstawiamy kilka najważniejszych zmian.

  1. Podwyższenie limitów dla ryczałtu dla przychodów ewidencjonowanych – z 250.000 euro na 2.000.000 euro.

W zeszłym roku do wyboru opodatkowania w formie ryczałtu ewidencjonowanego wynosił 250.000 euro. Limit należy przeliczyć według kursu euro ogłaszanego przez NBP na pierwszy dzień roboczy października roku poprzedzającego rok podatkowy. Obecnie został on podniesiony prawie dziesięciokrotnie – do 2.000.000 euro (9.030.600 zł). Natomiast w przypadku przedsiębiorców opłacających ryczałt w formie zaliczek kwartalnych podniesiono limit z 25.000 euro na 200.000 euro.

W związku z powyższym z formy opodatkowania w postaci ryczałtu ewidencjonowanego mogą skorzystać przedsiębiorcy rozliczający się rocznie i osiągnęli przychody w 2020 roku mniejsze niż 9.030.600 zł oraz przedsiębiorcy rozliczający się kwartalnie i osiągnęli przychody w 2020 roku mniejsze niż 903.060 zł

2. Nowe stawki ryczałtu – nowy zakres rodzajów działalności objętych możliwością opodatkowania ryczałtem.

Pierwszą ważna zmianą jest obniżenie stawki ryczałtu dla tzw. wolnych zawodów z 20 % do 17% oraz poszerzenie zakresu definicji wolnych zawodów przez dodanie m.in. o adwokata, radcę prawnego,  notariusza, doradcę podatkowego, doradcę restrukturyzacyjnego, biegłego rewidenta, księgowego, psychologa, fizjoterapeutę, architekta, inżyniera budownictwa, rzeczoznawcę budowlanego czy agenta ubezpieczeniowego.

Kolejną jest pojawienie się nowej stawki 15%, która obejmie na przykład informatyków i programistów.

Poszerzy się również krąg podmiotów, które będą mogły skorzystać z tej formy opodatkowania na skutek uchylenia załącznika nr 2 czyli wykazu usług, których świadczenie wyłączało podatnika z opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, czyli na przykład usług związanych z obsługą rynku nieruchomości, usługi prawnych, rachunkowo-księgowych i doradztwa podatkowego czy usług tłumaczeń pisemnych i ustnych.

3. Najem w ramach działalności gospodarczej będzie można opodatkować ryczałtem. Obecnie opodatkowanie ryczałtem dotyczyło wyłącznie najmu prywatnego. Od 2021 roku z tej formy opodatkowania będą mogli skorzystać również przedsiębiorcy.

Źródło: Ustawa z dnia 28 listopada 2020 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne oraz niektórych innych ustaw