fbpx

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych (dalej ryczałt) to nic innego jak jedna z możliwych do wyboru form sposobu opodatkowania podatkiem dochodowym osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą oraz wspólników spółek osobowych. By móc skorzystać z ryczałtu przychód dla podatnika rozliczającego się miesięcznie nie może przekroczyć w ciągu poprzedniego roku podatkowego 250.000 euro, natomiast dla podatnika rozliczającego się kwartalnie przychód nie może przekroczyć 25.000 euro.

Podstawowym założeniem ryczałtu jest stała stawka procentowa, która zależy od rodzaju świadczonych usług i nie ma żadnego związku z wysokością osiąganych przychodów. Należy pamiętać o tym, że w związku z tym, że jest to uproszczona forma opodatkowania podatkiem dochodowym, to od przychodów nie można odliczyć kosztów ich uzyskania. Nie można również rozliczyć się razem z małżonkiem ani z dzieckiem, gdy jesteśmy osobą samotnie go wychowującą ani też skorzystać z ulgi prorodzinnej. Można z kolei odliczyć m.in. ulgę abolicyjną, ulgę rehabilitacyjną czy darowizny. 

Chęć skorzystania z właśnie tej formy opodatkowania należy zgłosić do urzędu skarbowego według miejsca zamieszkania. W przypadku nowej działalności w terminie do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia działalności – nie później jednak niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu, natomiast w sytuacji, gdy prowadzimy już działalność gospodarczą i chcielibyśmy się rozliczyć za dany rok w formie ryczałtu to zgłoszenie do naczelnika urzędu skarbowego należy dokonać do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym został osiągnięty pierwszy przychód z tego tytułu w roku podatkowym lub do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy taki przychód został osiągnięty w grudniu tego roku podatkowego.

Ponadto należy pamiętać, że jeśli jesteśmy wspólnikiem spółki osobowej i chcemy rozliczać się w formie ryczałtu to takie oświadczenie powinien złożyć każdy ze wspólników we właściwym dla siebie urzędzie skarbowym. Nie ma więc możliwości, by jeden ze wspólników rozliczał się w formie ryczałtu a inny na zasadach ogólnych.

Źródło: Ustawa z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne